Prirodan dezodorans
Pogledajte video snimak kako da napravite prirodan dezodorans od sastojaka koje možete da nabavite vrlo lako u radnji zdrave hrane.
Pogledajte video snimak kako da napravite prirodan dezodorans od sastojaka koje možete da nabavite vrlo lako u radnji zdrave hrane.
Šta je to Čista kozmetika i kako se ona i po čemu razlikuje od prirodne i klasične pročitajte u intervjuu koji sam dala za magazin Lepota i zdravlje.
Bakučiol je prirodni biljni sastojak ekstrahovan iz biljke Psoralea corilifolia i ima mnogo lepih efekata na kožu. Ovo je sveta biljka tradicionalne kineske medicine, koja se često naziva "biljni lifting lica" zbog svojih dejstava protiv starenja kože.
Po svojoj strukturi bakuchiol ima određenih sličnosti sa retinolom ali nije njegov hemijski analog. Što se dejstva tiče, utvrđeno je da se vezuje za većinu istih receptora kao i retinol.
Kada kažemo alkohol mi mislimo na etanol, etil alkohol, SD alkohol ili alkohol denat. To su sve različiti nazivi za jednu istu hemijsku supstancu. Često se smatra da ova vrsta alkohola ubrzava starenje, oštećuju prirodnu barijeru kože i stvara upalu na koži.
Ja sam Marijana Milosavljević, diplomirani farmaceut, specijalista kozmetologije, procenitelj bezbednosti kozmetičkih proizvoda i savetnik za hemikalije.
Prema zakonskim propisima Republike Srbije i Pravilniku o kozmetičkim proizvodima iz aprila 2019. i Kozmetičkoj uredbi 1223/2009 (Cosmetic regulative 1223/2009) za svaki kozmetički proizvod pre puštanja u promet se mora uraditi procena bezbednosti kozmetičkog proizvoda. Ova procena se vrši na osnovu brojnih parametara. Veoma je složena procedura.
Pogledajte kako smo pripremali šumeće kugle u emisiji RTS Ordinacija kod Marije Popović.
Niacinamid prvenstveno moramo posmatrati kao derivat niacina (nikotinske kiseline) ili prostije rečeno vitamia B 3. U organizmu se niacin transformiše u nikotinamid. Kao nikotinamid on je koenzim u dva najvažnija ezima koji učestvuju u procesima bioloških oksidacija. To samo znači da je niacin u organizmu nezamenljiv. Opšte je poznato da vitamini B grupe utiču na kožu, kosu, nokte (B 5 (pantenol), B 6, B 12).
U Aromaterapiji smilje je biljka koja deluje stimulativno, tonizira i uzrokuje lepe i čudese snove, pomaže u meditaciji. To je biljke duhovnsoti i osećanja.
Za kozmetičke proizvode i uticaj na kožu dosta je bitan efekat smilja na slobodne radikale. Antioksidantno delovanje je dokazano u mnogobrojnim studijama (na kraju teksta biće navedene neke od njih) i zato je ono našlo svoj put do mnogobrojnih korisnika anti-age kozmetike.
Naše telo sadrži 65% do 70% vode. Količina vode u organizmu zavisi od starosti i telesne mase pojedinca. Količina vode u kozmetici se skoro podudara sa ovim procentima, čak je ponekad i veća u kozmetičkim proizvodima. Voda je vrlo često glavni sastojak svih proizvoda za negu i lepotu koje svakodnevno koristimo.
Gostovanje u emisiji TV Ordinacija koju vodi šarmantna Marija Popovića je način da sa vama podelimo jedan recept za Anticelulit piling za telo.
Biljna ulja ili bazna ulja kako ih nekada zovemo su osnova gotovo svakog kozmetičkog preparata. Naročito su važna kada se radi o proizvodima koji u sebi ne sadrže vodu već su sastavljeni isključivo od biljnih ulja i masti.
Stalno se govori i o tome koja su ulja masnija, koja se bolje upijaju, za koji tip kože su namenjena, da li zapušavaju pore. Na sva ova pitanja nije tako lako dati odgovor jer svako ulje je priča za sebe. Svako je specifično po svom sastavu, dejstvu i nameni.
Mnoga ulja mogu zameniti jedna drugo ali smo dosta skloni biranju onih egzotičnih , manje poznatih ulja kako bi nam marketing bio što bolji. Opravdano.
Tvrdnje da kozmetički proizvod hidrira, regeneriše, smanjuje hiperpegmentacije su deo marketinga svakog kozmetičkog proizvoda. Potrošači ove tvrdnje vrlo ozbiljno shvataju i na osnovu njih biraju i kupuju kozmetiku.
Da li proizvođač može proizvoljno da napiše da njegov proizvod hidrira kožu 48h? Ne. Ukoliko proizvođač to želi da eksplicitno navede na svom proizvodu mora to i dokazati.
Na našoj koži postoji nešto što se zove mikrobiom. Mikrobiom predstavlja skup mikroorganizama, poput bakterija i gljivica, koji žive na površini kože. Znamo, nije lako obraditi informaciju da na vašem licu postoji čitav ekosistem živih organizama, ali važno je znati da su upravo oni esencijalni za zdravlje kože.
Pravljenje sapuna sa sapunskom bazom je veoma lako i odličan je način da počnete sa izradom sapuna. Kupovne sapunske baze su veoma povoljnih cena a imate i širok izbor samih baza. Od onih kompletno prozirnih do onih koje su blago zamućene ili bele. Mnoge u sebi već sadrže i neke kozmetičke sirovine koje neguju kožu.
Koliko puta su vam se klijenti požalili kako su kupili kozmetički proizvod po nečijoj preporuci, koji je toliko obećavao i garantovao, da bi na kraju shvatili da im zapravo ni malo ne odgovara?
Personalizovana kozmetika je postala veliki hit u svetu, a najviše zato što pruža osećaj jedinstvenosti i ‘’posebnog tretmana’’.
Personalizovana kozmetika podrazumeva formulisanje proizvoda u skladu sa konkretnim zahtevima kože i ima brojne prednosti u odnosu na komercijalne preparate na tržištu.
Alfa-hidroksi kiseline (AHA) poznatije su pod imenom voćne kiseline. Spadaju među najstarije kozmetičke sirovine. Predstavnici grupe voćnih kiselina su glikolna, mlečna, vinska, jabučna i bademova kiselina. Idealne su za koncept prirodne kozmetike s obzirom da se dobijaju iz prirodnih izvora.
Kako je jesen sezona u kojoj je pijaca prepuna voća, povrća i sve se šareni rešila sam malo da istražim šta se sve od ovih plodova može koristiti u kozmetičkim proizvoda i da vam dam neku ideju za formulisanje nekog novog i inspirativnog proizvoda.
Voće sadrži jako puno hranljivih sastojaka za negu naše kože. Mnogi od aktivnih sastojaka koji se intenzivno koriste u formulacijama upravo se dobijaju iz voća.
SPA i WELNESS centri vole bundevu. Najčešće je koriste u sezonskim tretmanima. Vrlo često prave svež pire od bundeve kao blagi enzimski piling. Bitno je da pire bude svež jer su samo tako aktivni enzimi prisutni u kori bundeve. Ovaj piling je vrlo nežan za kožu i jako lepo uklanja izumrle ćelije kože a da ne oštećuje zdravo tkivo. Jako je dobar i za negu masne i aknozne kože jer utiče i smanjenje hiperpigmentacija.
Dejstvo mnogih kozmetički aktivnih sastojaka je vrlo često i marketinški trik. Međutim, hijaluronska kiselina je svoju slavu zaslužila. Ona doprinosi poboljšanju zdravlja i očuvanju mladaločkog izgleda svih tipova kože, naročito onih sa znacima starenja.
Hijaluronska kiselina je strukturni deo kože. Nalazi se u dermisu. Međutim njeno prisustvo nije striktno vezano za kožu, ona se nalazi i u oku i ostalim vezivnim tkivima ljudskog tela. Najveća koncentracija se nalazi u ekstracelularnom matriksu mekog vezivnog tkiva.
Da li kozmetika može imati neželjene efekte? Ovo pitanje sam više puta čula.
I sama sam bila skeptična kada sam prisustvovala predstavljanju novog Zakona o kozmetičkim proizvodima u Privrednoj komori Srbije, u kome stoji da se pojava neželjenih efekata kozmetičkog proizvoda mora prijaviti odgovormom licu koje to odmah mora prijaviti nadležnoj službi. Ovaj način praćenja neželjenih efekata poznat je u kliničkoj praksi gde se vrši prijava neželjenih efekata lekova. U samim propisima stoji da kozmetika neguje kožu, a ne da leči. Čemu onda ovako drastično reagovanje, zapitala sam se?
Vrlo često dobijamo pitanje „Da li je potrebna licenca za proizvodnju i prodaju kozmetike za negu lica i tela?“ od onih koji be želeli da upišu naše kurseve i započnu svoj biznis od kuće.
Mnogi od naših polaznika proizvode i prodaju svoje proizvode u malim šaržama i prodaju lokalno u svom mestu gde žive ili na raznim sajmovima rukotvorina, noćnim marketima i slično.
Mnogi imaju svoje frizerske i kozmetičke salone i želeli bi da obogate svoju ponudu i prodaju proizvode pod svojim brendom.
Da li je to dozvoljeno? Da li je legalno? Da li mi treba licenca?
Portal Oblak Beli objavio je jedan zanimljiv tekst gde dajem odgovore na vrlo zanimljiva pitanja o kozmetičkim proizvodima.
Kada savladate pravljenje krema vreme je za izradu šampona. Šamponi, kupke za telo važe za proizvode koji se relativno jednostavno prave. Izrađuju se na hladno, tj. bez zagrevanja, najčešće. Znači štede energiju i ekonomični su.
Trenutno su hit čvrsti šamponi za kosu i moram da priznam da sam i ja oduševljena jednim koji sam pravila. A moja kosa je jako specifična, talasasta, suva, farbana.
Nedavno kada sam držala kurs Uvod u formulisanje kozmetičkih proizvoda bilo je dosta pitanja i nedoumica koje smo uspešno rešili. Jedan od učesnika je postavio pitanje kako da nađemo validne podatke o sastojcima i koju literaturu da koristimo?
Na našim kursevima jedan od prvih zadataka je i seminarski rad u kome bi trebalo detaljno istražiti sirovinu koju planirate da koristite u izradi formulacije. Veoma je važno istražiti sve aspekte i pronaći validne podatke o kozmetičkim sastojcima, uzeti u obzir na koji način se koristi, u kojoj koncentraciji, pri kojoj pH vrednosti je stabilna, da li reaguje sa nekim od drugih sastojaka koje ste planirali da koristite.
Kako biti i ostati večno mlad
Koliko su ljudi i šta su spremni da žvrtvuju zarad svoje lepote? Besomučno kupuju kozmetičke proizvode na kojima su tvrdnje da će ih podmladiti. Podvrgavaju se estetskim korekcijama i operacijama. Granica medicine i kozmetika se isprepletala.
Sve ukupna primena matičnih ćelija u medicini i pozitivno dejstvo na regeneraciju i zaceljenje kože, motivisalo je naučnike da, unaprede tehnologiju dobijanja biljnih matičnih ćelija. Prvobitno, biljke su korišćene zbog svog tehnološkog potencijala, ali su ubrzo otkrivene mogućnosti njihove primene za proizvodnju i dobijanje prirodnih ekstrakta i molekula. Da bi razumeli dejstvo matičnih ćelija moramo prvo znati koje su njene karakteristike.
Jedno lepo gostovanje u emisiji TV Ordinacija na RTS 1. Pravili smo potpuno prirodnu šećernu pastu za depilaciju i piling za telo. Sve sastojke već imate u kući samo se upustite u avanturu i probajte.
Za pojedine kozmetičke proizvode kao što su ručno rađeni sapuni, glicerinski sapuni, gelovi, a često i za maske za lice boje igraju veoma važnu ulogu. Kada je izrada sapuna u pitanju tu se javlja širok spektar boja, različitih šara na osnovu kojih i naši klijenti biraju proizvod koji će kupiti.
Koje sve boje možemo da koristimo pri izradi kozmetičkih proizvoda?
Etarska ulja su biljni koncentrati koji se dobijaju iz aromatičnih biljaka. Ne sadrže ih sve biljke. One biljke koje ih sadrže imaju ih u jako malom procentu 1-5 % najčešće.Potrebne su ogromne količine biljne vrste da bi se dobio litar nekog etarskog ulja. Jako su isparljiva. Kada uzmemo ove činjenice u obzir, vidimo da je cena koju imaju (jako visoka) veoma opravdana.
pH vrednost kao jedna od stavki koja se najčešće meri kod kozmetičkih proizvoda veoma je važan parametar koji može značajno uticati na stabilnost kozmetičkog proizvoda. Ovo je jedan od parametara koji se utvrđuje kada radite zdravstvenu ispravnost vašeg proizvoda. Mora biti u zakonski dozvoljenim granicama. Na samu pH vrednost utiču mnogi parametri, namena proizvoda, dejstvo koje želimo da postignemo ali i sirovine koje koristimo za izradu proizvoda. Zato merenje mora biti precizno.
Nedavno smo gostovali u emisiji TV ordinacija koju vodi fenomenalna Marija Popović. Tada smo izneli niz korisnih saveta i informacija.
Do sada sam imala puno polaznika na radionicama. Svi oni su imali određena predznanja pre nego što su došli kod mene. Neki su samo čitali a neki su već i pokušavali da naprave svoje proizvode. Kupovali su sirovine preko interneta a poneko čak i na pijaci. Bilo je tu svega. Međutim, niko nije znao razliku između prirodne i organske kozmetike.
Prosečno odrastao čovek dnevno koristi sedam različitih kozmetičkih proizvoda. Zato konzervansi, antimikrobna sredstva koja sprečavaju rast i razvoj bakterija i drugih mikro organizama kao što su gljivice, imaju veoma značajnu ulogu u očuvanju stabilnosti. Svaki kozmetički preparat ih sadrži pa i oni prirodni i organski.