Alkoholi u kozmetičkim proizvodima

Na kursu prirodne i organske kozmetike polaznici imaju nekoliko jednostavnih zadataka koje treba da urade. Jedan od njih je i analiza sastojaka jednog prirodnog proizvoda. U tim svojim analizama oni biraju proizvode i komentarišu ulogu svakog sastojka ponaosob. Kako se u nekim od tih proizvoda nalaze i različite vrste alkohola, primetila sam da su mnogi zbunjeni. Zabuna nastaje oko upotrebe različitih vrsta alkohola ali i oko upotrebe klasičnog alkohola, etanola koji se često nalazi pod imenom Alcohol denat.

Šta je Alcohol denat?

Alkoholi su česti sastojci za negu kože. Njihovo ime na poleđini pakovanja može i da odvrati ljude od kupovine. To je uglavnom zato što se alkohol smatra sastojkom koji isušuje kožu. Ali nisu svi alkoholi isti.

Kada kažemo alkohol mi mislimo na etanol, etil alkohol, SD alkohol ili alkohol denat. To su sve različiti nazivi za jednu istu hemijsku supstancu. Često se smatra da ova vrsta alkohola ubrzava starenje, oštećuju prirodnu barijeru kože i stvara upalu na koži.

Glavna razlika između alkohola koji vam je poznat (koji se koristi u pićima) i alkohola u nezi kože je u tome što je alkohol koji se koristi u kozmetičkim proizvodima ili proizvodima za negu kože denaturisan.  To znači da je ovaj etanol ili alkohol obično podvrgnut procesu koji se naziva denaturacija. Denaturacija u suštini znači da  je alkoholu dodata supstanca zbog koje ima loš ukus, što ga čini neprikladnim za piće. On je vrlo odbojnog ukusa. Ovo se radi, naročito u zemljama zapada kako se alkohol ne bi konzumirao za piće, i kako bi se izbegli veliki porezi koje alkoholna pića imaju u ovim zemljama. Njemu se dodaju različite supstance a jedna je denatonium benzoate u jako malim koncentracijama. Dodavanje metanola je zabranjeno jer se može apsorbovati kroz kožu i delovati toksično, pa izazvati i smrtni ishod.

Ako na listi sastojaka vidite Alcohol denat to znači da je u tom proizvodu korišćen denaturisani alcohol. Često se korsite i alkoholni biljni ekstrakti  tj. tinkture. Tada će se alkohol takođe naći na popisu sastojaka.

Etanol se koristi i kao rastvarač što znači da pomaže drugim aktivnim sastojcima da se lako rastvore u proizvodu. Koristi se kada se sastojak ne može rastvoriti u proizvodu na bazi ulja ili vode. Jedan primer ovoga je salicilna kiselina, dobro poznati i trenutno hit sastojak za negu kože koji pomaže u smanjenju pojave akni. Salicilna kiselina se ne rastvara u vodi, pa mnogi da bi napravili tonike i losione rastvaraju je u alkoholu u kome je lako rastvorna

Alkohol u kozmetici

Alkohol omogućava proizvodima da imaju ravnomernu distribuciju aktivnih sastojaka u celoj formulaciji. Tradicionalno, alkohol se široko koristi u proizvodima za negu kože dizajniranim za čišćenje kože. Proizvodi poput adstringentnih tonika i sredstava za uklanjanje šminke sadrže alkohol za uklanjanje ulja, voskova i masti sa kože. Iako ovaj sastojak uglavnom nije popularan zbog svoje prirode koja isušuje kožu, njegova upotreba u ovim vrstama proizvoda je nekada bila veoma česta. Otuda alkoholi imaju jako lošu reputaciju.

Alkohol je, kao što verovatno znate, odličan antibakterijski sastojak. Zbog toga se često koristi u sredstvima za dezinfekciju ruku, alkoholnim brisevima i proizvodima za čišćenje u domaćinstvu. Ovo može biti korisno za kožu jer može pomoći u smanjenju rasta bakterija. Ova prednost se takođe može primeniti na vašu negu kože ili kozmetičke proizvode. Iako se više ne koristi često, alkohol je nekada bio široko korišćen kao konzervans za proizvode za negu kože, meleme i kozmetiku. Njegova koncentracija u ovim proizvodima mora biti iznad 20 % da bi se smatrao konzervansom. Ukoliko u vašem proizvodu ima 20 % i više alkohola ne morate dodavati konzervanse.

Alkohol je sastojak koji se može koristiti za poboljšanje prodiranja drugih sastojaka. Poboljšivač je penetracije aktivnih sastojaka.

Antipeneće je sredstvo. Ovo je uglavnom samo po sebi razumljivo, etil alkohol takođe može delovati kao sastojak koji smanjuje penu kada se proizvod protrese. To možemo videti prilikom izrade sapuna. Tada površinu sapuna prskamo alkoholom kako bi se pena smanjila.

Hajde da sumiramo. Alkohol ima svojih prednosti ali i mana.

Dobre osobine alkohola:

  • Pomaže u poboljšanju bezbednosti i efikasnosti proizvoda za negu kože i kozmetičkih proizvoda.
  • Sprečava rast bakterija. Preko 20 % je konzervans.
  • Rastvarač je za teško rastvorne supstance (salicilna kiselina, propolis)
  • Može ubrzati penetraciju nekih aktivni supstanci.
  • Antipeneće sredstvo

Loše osobine alkohola:

  • Može iritirati ili isušiti osetljive tipove kože.
  • Resorbuje se kroz kožu.

Dobra stvar je što većina ljudi može koristiti alkohol. Jedino će smetati onima koji su alergični na njega.

Akne i alkohol

Da li ljudi sa kožom sklonom aknama treba da izbegavaju upotrebu alkohola? Generalno, bilo koji proizvod na bazi alkohola visoke koncentracije treba koristiti oprezno i sa racionalnom upotrebom. Ovo pre svega važi za tonike i proizvode za čišćenje masne i nečiste kože. Postoje neki dokazi koji ukazuju na to da to može poremetiti prirodnu proizvodnju ulja na koži. Ovo može dovesti do kompenzatorne prekomerne proizvodnje ulja i sebuma.

Šta je sa ostalim alkoholima u kozmetici?

Šta su uopšte alkoholi, to je pravo pitanje. Za ovo objašnjenje treba nam znanje hemije iz osnovne škole.

Alkoholi su bilo koji molekuli na bazi ugljenika koji sadrže OH ili hidroksilnu grupu. To praktično znači da je glicerol (glicerin) isto alkohol, šećeri, masni alkoholi. Sorbitol, ksilitol, glicerol su polihdiroksilni alkoholi, što znači da imaju više OH grupa. Podsećaju na šećere pa su pomalo i slatkasti. Jako dobro hidriraju kožu. Zato se i koriste u kremama. U pastama za zube sem efekta zadržavanja vlage imaju i ulogu korigensa mirisa i ukusa.

Sve grupe alkohola imaju različita svostva. Recimo cetil alkohol, stearil alkohol, miristil alkohol, su masni alkoholi. Oni su obično voskaste strukture. Koriste se kao odlični kooemulgatori, ugušćivači i emolijensi. Takođe gotovo svaki krem sadrži bar jedan masni alkohol. Bez njih krem ne bi imao tako glatku strukturu, i finu konzistenciju. Posebno je interesantan Cetearyl alcohol. To je kombinacija cetyl i stearyl alkohola u razmeri 50:50. Ukoliko koristite ovu vrstu alkohola i probate da ga zamenite samo sa acetyl ili samo sa stearyl alkoholom imaćete problem u proizvodnji. Dobićete proizvod potpuno različite konzistencije. Zato oprez!

Evo i jednog primera vrlo poznatog brenda prirodne kozmetike Alverde koji u svojim kremama koristi alkohol kao konzervans. Ako se pitate kako to da krema iako sadrži visok procenat alkohola nema miris na alkohol to je zbog toga što koriste alkohol kojem je uklonjen miris. Nažalost na našem tržištu nije moguće kupiti ovu vrstu alkohola. On se itekako koristi u parfemskoj industriji.

Sve je u hemiji ovih jedinjenja. Znači da bez alkohola nema dobre kozmetike.

Ukoliko želite da saznate više o izradi kozmetičkih proizvoda možete upisati neki od naših kurseva!