Poslednji blogovi

Voda u kozmetici
Anticelulit piling za telo
Biljna ulja u kozmetici
Ispitivanje efikasnosti kozmetike
Kozmetika sa probioticima i prebioticima

Popularni kursevi

Kurs izrade prirodnih sapuna

Kurs izrade prirodnih sapuna

4 200 rsd, 5 sati
Aparaturna nega lica

Aparaturna nega lica

70 000 rsd, 200 sati

Hrana za kožu

 

Na prošlogodišnjem sajmu kozmetike u Bolonji Cosmoprof veliki hit je bila kozmetika „Food for skin". Ovaj brend koristi različito voće i povrće u svojim kozmetičkim proizvodima. Naravno koristi ekstrakte ali i sveže i voće i povrće. Mi se u odabiru biljnih ekstrakta često fokusiramo na lekovito bilje, a činjenica je i da voće i povrće obiluje izuzetnim sastojcima koji mogu itetako uticati na stanje kože.

Još jedan proizvod je bio pravi bum na sajmu. Piling sa bundevom. O njemu sam več pisala. Ovo je baš bio hit proizvod i zazvao je veliko interesovanje kod naših kozmetičarki jer se može koristiti i u profesionalnim tretmanima.

Kako je jesen sezona u kojoj je pijaca prepuna voća, povrća i sve se šareni rešila sam malo da istražim šta se sve od ovih plodova može koristiti u kozmetičkim proizvoda i da vam dam neku ideju za formulisanje nekog novog i inspirativnog proizvoda.

Voće sadrži jako puno hranljivih sastojaka za negu naše kože. Mnogi od aktivnih sastojaka koji se intenzivno koriste u formulacijama upravo se dobijaju iz voća.

Jabuka

Jabuka je odlična ali vrlo malo korišćena hrana u nezi kože. Međutim jabuka sadrži  alfa hidroksi kiseline i masne kiseline, uključujući jabučnu i jantarsku kiselinu koju je teško naći. Alfa hidroksi kiseline su izuzetne u hidrataciji kože , pogodne za negu masne kože ali i suve kože, uklanjaju hiperpigmentacije. One daju koži blistavost i sjaj. Jabučna kiselina je veoma nežna za kožu. Ne prodire duboko jer je molekul kiseline veliki pa ispoljava površinsko dejstvo. To je idealno za kozmetičke proizvode za kućnu negu.  Može se upotrebiti u obliku praha ili rastvora. Kada upotrebljavate prah vodite računa jer neće dati bistar proizvod.

Nar

Nar je sigurno superhrana. Sam plod nara je prepun tanina (sastojaka koji stežu-efekat kao kada jedete dunju) i polifenola. Zato mu je antioksidantno dejstvo jako izraženo. Koristi se u obliku praha koji se rastvara u vodi. To je dobra stvar jer se može dodati u serume koji su na vodenoj bazi. Ulje semenki nara (organsko ili konvencionalno) sadrži  masne kiseline i ima odličan balans oleinske i linolne kiseline, uključujući visok procenat punične kiseline. Punična kiselina je ustvari konjugovana linoleinska kiselina i zovu je super kiselina jer ima jači efekat od linoleinske kiseline. Zato je ulje nara odlično za negu suve kože i u anti-age proizvodima.

Lešnik

Omiljeni koštunja plodovi, lešnici se nalaze u svemu, od pesta do poslastica. A ulje koje daju je divno za kožu. Rafinirano ulje lešnika sadrži visok sadržaj katehina i tanina (zdravi flavonoidi) čineći ovo ulje „suvim“ ili „adstringentnim“ uljem koje deluje glatko i tonirajuće na kožu. Ima očaravajuću orašastu i slatkastu aromu. Tako da vrlo često nije potrebno dodavati druge mirise već je dovaljan sam miris ulja.

Brusnica

Ulje semenki brusnice sadrži puno antioksidansa i ima veoma visok sadržaj linolne kiseline. Spada u suva ulja. To znači da daje suv osećaj na koži, da se lako razmazuje i još lakše upija i ne ostavlja mastan trag na koži. Idealno za uljane serume. Veoma je viskozno (tečno). Brusnica je inače veoma poznata po svom dejstvu na urinarni trakt gde sprečava vezivanje bakterije Ešerihije koli na zid mokraćnih kanala i tako pospešuje njeno izbacivanje iz organizma.

Bundeva

Bundeva  Cucurbita pepo je moja omiljena namirnica u jesen. Verovatno ste već i probali pire od bundeve, čorbu, pite. Koristi se i ulje od semena bundeve koje pogodno za sve tipove kože jer sadrži 50% linolne kiseline i 30% oleinske kiseline. Mnogi koriste i brašno od semena bundeve za pilinge.

Mene je fascinirao pire od sveže bundeve. Pire od sveže bundeve, neobrađen i nerazređen sadrži različite enzime između ostalog proteaze. Ti enzimi se korsite za blagu eksfolijaciju i piling kože.  Proteaze su proteolitički enzimi koji razlažu protein na manje molecule peptide i na kraju aminokiseline. Ovako naneti enzimi razgrađuju površinski sloj kože,  ada ne oštećiju zdravo tkivo,

Na taj način se vrši blago uklanjanje mrtvih ćelija sa površine kože. Potpuno prirodna eksfolijacija koja nema nikakvih nus efekata. Plus što ovaj pire ima jako visoku koncentraciju vitamin A, beta korotena i vitamin E. Idealno za obnavljanje kože ali i za smirivanje stanja kod aknozne kože.

Banana

Verovatno niste znali ali jedno od omiljenih voća većine ljudi banana, je odlična za negu kože. Posebno je dobaar za tinejdžersku, masnu kožu, a takođe i za kosu. Preporučujemo upotrebu praha od banane u kremastim proizvodima iako se u potpunosti ne rastvara u vodi. Ekstrakt banane je dobar za proizvode za negu kose jer je prepun proteina. Pire od banane sadrži jako puno mikronutrijenana vitamin A i K, minerala kao što je cink i mangan.  Sadrži i silicijum koji podstiče stvaranje kolagena. Pire od banana je idealan za maske koje se mogu nanositi i preko očiju gde dovode smanjenja podočnjaka. Ekstrakt banane ima i adstrigentno delovanje pa pomaže i u matiranju kože. Za kozmetičke proizvode može se kupiti u tečnom ili u praškastom stanju.

 

Brokoli

Brokoli se smatra superhranom zbog visoke hranljive vrednosti. Sećam se kada se pojavio kod nas pre petnaestak godina. Nije ga bilo puno na pijacama. Prvi put kada sam ga probala i nije mi bio baš među omiljenim namirnicima. Međutim, polako vremenom navikla sam se na ukus, naučila da ga spremam a i saznala mnogo toga o hranljivoj vrednosti . Ova biljka pripada familiji kojoj pripadaju i kupus i brokoli. Veoma je bogata antioksidansima, vitaminom C i E. Vitamin C stimuliše proizvodnju kolagena, održava kožu zdravom, dok vitamin E štiti različite slojeve kože i sprečava oštećenja uzrokovana ultraljubičastim zračenjem.  Ulje se dobija iz semena brokolija. Postaje sve popularnije u prirodnoj kozmetici. Naročito je dobro za negu kose, jer se može koristiti kao zamena za silicone jer daje neverovatan sjaj. Veoma je dobro za kondicioniranje kože i kose,daje mekoću i sjaj. U nezi kože, ulje semena brokolija idealno je idealno za zrelu kožu, jer štiti kožu od štetnih uticaja spoljašnje sredine. Pored toga, ima svojstva  regeneracije i aktiviranja ćelija.

 

Sve ono što unosimo u naš organizam ima efekata i na našu kožu i kosu. Kako deluje iznutra tako ima i efekte koji su vidljivi spolja. Sve je tu pred našim očima. Samo je potrebno da upotrebimo znanje o tim namirnicima i probamo da ih iskoristimo u kozmetici.

Nadamo se da smo vam dali inspiraciju za vaše predstojeće proizvode i podstičemo vas da isprobate uzorke, pomešate sastojke i zabavite se malo.